Naše vinárstvo

O NÁS

Staviame na minulosti, pozeráme do budúcnosti, tvoríme v prítomnosti.

Etikety a Terroir

Vinárstvo Bóna Winery sa nachádza na juhu Slovenska, v obci Bátorove Kosihy. Oblasť je v priemere s  najteplejšou oblasťou Slovenska, čo umožňuje dozrievanie aj tých náročnejších odrôd. Rozdiel medzi dennou a nočnou teplotou nám zachová aj potrebné kyseliny. Preto sa u nás dajú vyrobiť vysokokvalitné, harmonické vína s potenciálom aj na dlhšie vyzrievanie a archiváciu.

Pri návšteve nášho vinárstva vás očarí výhľad z vinohradu na vrchy Gerecse a rieku Dunaj.Práve táto rieka je najvýznamnejším prvkom miestneho terroiru. Preto sme si ju vybrali ako motív na naše etikety.

Prameň má v Čiernom lese v Nemecku a tečie cez 2850 km až do Čierneho mora. Okrem toho, že jeho pohyb má veľký vplyv na mikroklímu – zabezpečuje rozdielne denné a nočné teploty, ovplyvňuje dažďové efekty a jesenný výpar – jemu sme vďačný aj za naše pôdne podmienky. V okolí Bratislavy sa spomalí, stratí svoju transportovaciu kapacitu, veľké množstvo štrku a piesku sa usadí. Blízko Bátorových Kosíh vyzerá ako rovinatá rieka, čo je naňho atypické. Práve preto sa tu mohli vyvinúť sprašové komplexy v období pleistocénu – zo sedimentov transportované Dunajom a z prachu prepravovaných vetrom. Spraše patria medzi najviac výživné pôdy, spolu s miestnou mikroklímou vytvoria predpoklady na výrobu bielych aj červených vín vysokej kvality.

Ako vidíte, Dunaj nie len definuje, ale aj vytvoril celý terroir. Chceme, aby genius loci sa prejavilo aj z vonka na víne, nie len z vnútra. Nič iné by nás nemohlo lepšie reprezentovať, ako práve Dunaj.

Víno

V línií ,,fresh“ robíme vína, u ktorých je silná stránka odrodovosť, čerstvosť, sviežosť. K tomu využívame modernú technológiu a najnovšie poznatky z vinárskej vedy – prispôsobené k tomu od pestovania až k fľašovaniu. Aby sme dosiahli harmonické a dobre piteľné vína, väčšinou sa jedná aj o nejaký zvyškový cukor vo víne – zároveň aj dbáme na to, aby bolo dobudované a aby vína mali aj plnosť – u nás pod pojmom ,,fresh“ rozumieme vína, ktoré vedľa ľahkopitelnosti majú aj dostatočný extrakt a vážnosť.

V línii „low intervention“ sú vína, ktoré vyrábame s čo najmenším zásahom. Ctíme si zvyky a tradície našich predkov vinárov a tiež myšlienku „víno sa vie vyrobiť aj samo, je potrebné mu len zabezpečiť podmienky“. Do procesu výroby tak zasahujeme len pre zachovanie zdravia vína. Jedná sa prevažne o vína spontánne kvasené, nečírené, nefiltrované. Nejedná sa len o odrodu ako v prípade línie ,,fresh“, ale aj o výber vhodného dubového suda na vyzrievanie, optimálnej doby batonážovania alebo vyzrievania na jemných kaloch. Stabilizáciu zabezpečí výrobný proces a čas. U vín ,,low intervention“ k dobrepiteľnosti a vážnosti pribudne aj elegancia a komplexnosť.

 

Ekologické Vinohrady

V našom vinohrade sa zameriavame na kvalitu a nie kvantitu. Hospodárime ekologicky a snažíme sa zaťažovať životné prostredie čo najmenej. Zásadne využívame biologickú ochranu viniča a pracujeme na vytvorení vinohradu s vlastným silným imunitným systémom. Sme súčasťou vinohradu a zároveň tvorcami vína. Chceme vybudovať systém, ktorého kolobeh nie je človekom prerušovaný, ale podporovaný. Základom celého je, aby sme udržovali pôdu v perfektnej kondícií, z čoho je potom vinič  schopný vyťažiť všetko čo potrebuje. Plody našej práce sa nám neskôr cez víno odvďačia.

Bóna Winery

d

2013

Prvé začiatky spracovania a fľašovania vín.

2015

Začatie rozsiahlej rekonštrukcie starej pivnice s prístavbou ubytovacích priestorov a vinárskeho domu. Prvá výsadba na ploche 1,2 ha

d

2016

Redizajn loga do súčasnej podoby

2017

Uvedenie na trh rady naturálnych vín

d

2018

Dalšia výsadba viniča na ploche 1 ha. Obnova strojového parku vo vinohradníctve

2020

Výsadba viniča na 1ha. Obnova a rozšírenie technológie vo vinárstve.

Wine & Spirits Follow us on instagram

Made with love by Qode Interactive

X